سرخط خبرها

مروری بر مدل‌های نهادهای تخصصی مبارزه با فساد (1398)

نویسنده :

مترجم : دکتر عباسعلی رستگار، غلامحسین همایونی

این کتاب براساس تحقیق و تحلیل اطلاعات به‌دست آمده از منابع عمومی و اطلاعات ارائه شده توسط نهادهای تخصصی ضدفساد که در نقاط مختلف جهان انجام وظیفه می‌کنند، تنظیم شده و شامل چارچوب قانونی وظایف محوله و موفقیت‌های اصلی به‌دست آمده در جریان انجام این وظایف می‌باشد. در این کتاب نمونه‌های عملی و راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات مشترک، براساس تجارب حاصل از فعالیت‌های نهادهای چندمنظوره (هنگ‌کنگ، سنگاپور، لاتویا و لیتوانی)، نهادهای مجری قانون (ادارات تخصصی دادستانی: اسپانیا، رومانی، کرواسی و ادارات تخصصی پلیس، بلژیک، نروژ و انگلستان)، تشکل‌های سیاست‌گذاری، هماهنگی و پیشگیری (فرانسه، اسلونی، ماسارونیا و آلبانی) ارایه شده و عملکرد نهادهای مذکور را ارزیابی می‌نماید.

دانلود

رویه قضایی و قوانین موضوعه در مورد جرایم کارکنان دولت (1397)

نویسنده : عباس فرزادنیا

مترجم :

در این کتاب به‌گونه‌ای موجز رویه قضایی و نحوه عملکرد محاکم در خصوص اغلب جرایم مرتبط با کارکنان دولت تشریح خواهد شد و الزاماتی را پیش‌رو خواهد آورد تا با توجه به آن‌ها مقنن نسبت به تصویب و تدوین قوانین کارآمد، محاکم و شعب رسیدگی‌کننده جهت برخورد قاطع با جرایم مزبور و قوه مجریه نسبت به اعمال نظارت‌های لازمه و اصلاح شیوه‌های اداری جهت پیشگیری از وقوع جرم، موفق‌تر عمل نمایند. حاصل آنکه در این اثر ضمن بررسی نمونه‌ای آراء محاکم، اصول علمی و رویه قضایی پیرامون جرایم مرتبط با کارکنان دولت و شدت عمل محاکم در منظر خوانندگان محترم ترسیم می‌گردد.

دانلود

شکایت یک هدیه است (1397)

نویسنده :

مترجم : دکتر شعبان نجف‌پور و محمدرضا اتفاق کهنمویی

کتاب حاضر پس از نخستین انتشار، تاکنون به یازده زبان ترجمه و به مرجعی برای سازمان‌ها در ارائه خدمات بهتر، نحوه برخورد با مراجعان و هدایت فرایند رسیدگی به شکایات تبدیل گردیده است. تلاش نویسندگان این کتاب بر آن بود تا فرهنگ برخورد مناسب با شکایت در سازمان‌ها را بهبود بخشند، به شکلی که مدیران و دریافت‌کنندگان شکایت آن را یک هدیه تلقی نمایند.

دانلود

دایره المعارف نهادهای مبارزه با فساد (1396)

نویسنده :

مترجم : آیت باقری

کتاب دایره المعارف نهادهای مبارزه با فساد که توسط انجمن بین‌المللی مسئولین مبارزه با فساد به نگارش درآمده، حاوی اطلاعات ارزشمندی از نهادهای مبارزه با فساد 180 کشور جهان است. ترتیب معرفی نهادها در این کتاب، به این شکل است که در ابتدای هر بحث، به تاریخچه مختصری از نهاد موردنظر، وظایف و ساختارهای آن‌ اشاره می‌شود و درنهایت مهم‌ترین دستاوردها و موفقیت‌های چشمگیر هر نهاد درزمینه مبارزه با فساد ارائه شده است. در این کتاب تمام موارد یاد‌شده به‌صورتی موجز آورده شده تا خواننده متن، بتواند در کمترین زمان، اطلاعات اولیه درباره نهادهای مبارزه با فساد هر کشور را به‌دست آورد.

دانلود

نهاد نظارت و بازرسی در ایران به روایت اسناد تاریخی (1396)

نویسنده :

مترجم :

در بخش اول این کتاب، تاریخچه مختصری از تحولات نهاد نظارت و بازرسی قبل از اسلام و دوران اسلامی آمده است در بخش دوم، نهاد نظارت و بازرسی در دوران معاصر تا زمان جمهوری اسلامی ایران به صورت مختصر و با هدف ارایه تصویری کلی از ساختارهای شکل گرفته در هر دوران در دو دوره زمانی پهلوی اول (1320-1308) و پهلوی دوم(1357-1320) معرفی شده است. در ادامه این بخش برخی نکات ویژه که خواننده در مطالعه اسناد با آن روبه‌رو خواهد شد به‌منظور جلب نظر خوانندگان مورد اشاره قرار گرفته و در پایان (بخش سوم)، اسناد تاریخی ارایه شده است. اسناد گردآوری شده در این کتاب مرتبط با دبیرخانه نخست‌وزیری، دربار و وزارتخانه‌های مختلف بوده است که قدیمی‌ترین سند مربوط به سال 1296 و آخرین سند مربوط به سال 1357 می‌باشد.

دانلود

بررسی مبانی فقهی و حقوقی پیشگیری از جرایم فساد اداری(1396)

نویسنده : علی زارع کار

مترجم :

کتاب حاضر که مطالب جامع و یکپارچه ای را درخصوص انواع پیشگیری‌های کیفری و غیرکیفری در حوزه جرایم فساد اداری مطرح می‌نماید، به دلیل اهمیت موضوع برای انتشار ازسوی مرکز مطالعات انتخاب گردید. بحث از فساد به‌ویژه در حوزه فساد اداری از موضوعات مهم روز است که تمامی جوامع و نظام‌های حقوقی با آن در ارتباط هستند و ذهن جرم شناسان را نیز به شکل جدی به خود معطوف نموده است. مقابله با فساد اداری، ضرورتی انکارناپذیر و از جمله مسائل اساسی است که حاکمیت باید به آن توجه کند؛ زیرا مهم‌ترین سرمایه سیاسی حکومت‏ها اعتماد مردم به حاکمان است و انواع فساد، خصوصاً فساد اداری، این اعتماد را خدشه‌دار می‏‌کند.

دانلود

مجموعه سخنرانی‌های سومین همایش بین المللی نهادهای آمبودزمانی (1396)

نویسنده :

مترجم : آیت باقری و محمود مهدوی‌فر

رییس سازمان بازرسی کل کشور به دعوت رسمی ریاست آمبودزمان جمهوری ترکیه در سومین همایش بین‌المللی نقش نهادهای آمبودزمانی که از تاریخ 25 لغایت 26 شهریور 1394(16 لغایت 17 سپتامبر 2015)، در آنکارا برگزار شد، شرکت نمودند و سخنرانی خود را با موضوع « جایگاه و نقش سازمان بازرسی کل کشور در نظام اداری جمهوری اسلامی ایران» ایراد کردند. این کتاب به ترجمه محتوای سخنرانی‌های رؤسای نهادهای آمبودزمانی از کشورهای مختلف پرداخته است

دانلود

اظهار دارایی های مقامات دولتی؛ ابزاری برای پیشگیری از فساد(1395)

نویسنده :

مترجم : دکتر غلامحسین همایونی

این حاضر، تحلیلی ساختاریافته از اقدامات صورت‌گرفته در زمینه «اظهار دارایی‌ها» در اروپای شرقی و آسیای مرکزی و برخی از کشورهای عضو OECD در اروپای غربی و آمریکای شمالی ارایه گردیده است. پیشنهاد‌ها و یافته‌های این کتاب می‌تواند برای نهادهای نظارتی و ضد فساد در سطح کشور ازجمله سازمان بازرسی کل کشور، به‌عنوان مهم‌ترین سازمان مبارزه کننده با فساد مالی مفید واقع گردیده و از یافته‌های آن در زمینه ارایه پیشنهاد‌های مناسب برای قانون‌گذاری و ایجاد سیستم کارا و اثربخش اعلام اموال مسئولین و کارکنان دولتی، در کشور بهره‌برداری نماید.

دانلود

مبارزه با فساد در اقتصادهای درحال گذار: ارمنستان(1395)

نویسنده :

مترجم : دکتر محمدجواد حق شناس

کتاب مبارزه با فساد در اقتصادهای درحال گذار؛ ارمنستان، که ازجمله کتب منتشره ازسوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است، اقدامات و فعالیت‌های دولت ارمنستان برای ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در این کشور را مورد بررسی قرار داده است. این کتاب زمینه آشنایی دست‌اندرکاران مقابله با فساد در سطوح مختلف کشور را با روش‌های مورد استفاده در کشور ارمنستان فراهم می‌سازد

دانلود

اندازه‌گیری شاخص‌های فساد و ضد فساد (1395)

نویسنده :

مترجم : علی سیف‌زاده

کتاب شاخص‌های اندازه‌گیری فساد و ضدفساد شامل مطالبی درخصوص انواع داده‌ها، مدل‌ها، ارزشیابی و ارزیابی اثربخشی، رویکردهای اندازه‌گیری و شاخص‌های ترکیبی اندازه‌گیری‌ فساد/ ضدفساد است. این کتاب در فصول مختلف خود، با انواع شاخص‌های اندازه‌گیری فساد و سپس ارایه مثال‌های عملی از تلاش برای سنجش فساد می‌کوشد تا خوانندگان را با این روش‌ها آشنا سازد.

دانلود

منبع‌شناسی مطالعات نظارت، بازرسی و مبارزه با فساد (1395)

نویسنده :

مترجم : دکتر رضا اکبرنژاد

کتاب منبع‌شناسی باهدف کمک به پژوهشگران حوزه‌ی مطالعات مبارزه با فساد، بازرسی و نظارت در شناسایی منابع تهیه‌شده در این حوزه منتشر شده است. این منبع‌شناسی حاوی فهرست کتاب‌ها، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، طرح‌ها و گزارش‌های داخل و خارج سازمان، مقاله‌های مجله‌های داخل سازمان و مجلات داخل کشور و مقاله‌های کنفرانس‌ها و همایش‌های داخل کشور است که تا پایان سال 1394 در زمینه‌های نظارت، بازرسی، ارزیابی عملکرد، ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد (اداری، مالی، اقتصادی) انتشار یافته است.

دانلود

آکادمی و نهادهای ضدفساد(1395)

نویسنده :

مترجم : دکتر روح الامین سعیدی

کتاب آکادمی و نهادهای ضدفساد به معرفی نهادها و آکادمی‌های تخصصی و پیشرفته‌ی ضدفساد در نقاط مختلف جهان و بررسی تطبیقی نحوه‌ی عملکرد و نیز مطالعه‌ی اکتشافی الگوهای آموزشی و عملیاتی آنان پرداخته تا الگویی کاربردی را برای انجام اقدامات مشابه در اختیار نهادهای ذی‌ربط به‌ویژه سازمان بازرسی کل کشور قرار دهد.

دانلود

اقدامات مبارزه با فساد در مالزی (1395)

نویسنده :

مترجم : آیت باقری

این کتاب به بررسی سابقه اقدامات مبارزه با فساد مالزی از دوران استعمار تا حال حاضر پرداخته است. اقداماتی که مالزی بدون آن‌ها نمی‌توانست به الگویی موفق برای کشورهای درحال‌توسعه بدل شود. نظر به اشتراکات فرهنگی - اقتصادی بین ایران و مالزی همانند برخورداری از اقتصاد درحال‌توسعه و پیگیری توسعه اقتصادی بر مبنای ارزش‌های اسلامی، این کتاب برای آشنایی بیشتر مسئولان و برنامه¬ریزان توسعه و مبارزه با فساد با تجربیات مالزی در حوزه مبارزه با فساد انتخاب و ترجمه شده است.

دانلود

ارزیابی نهادهای مبارزه با فساد(1394)

نویسنده :

مترجم : آیت باقری

مطالب این کتاب، خلاصه کتاب «ارزیابی ظرفیت نهادهای مبارزه با فساد» است که توسط دفتر برنامه توسعه سازمان ملل(UNDP) باهدف کمک به کشورها برای ارتقای کارایی و اثربخشی نهادهای متنوع مسئول مبارزه با فساد در سطوح ملی طراحی‌شده است و مجموعه¬ای از اقدامات یکپارچه و متوالی را در بر می‌گیرد که نیازهای توسعه¬ ظرفیت این نهادها را شامل می‌شود. راهکارهای ارایه‌شده در این کتاب برای انواع نهادهای مبارزه با فساد از قبیل کمیسیون مستقل مبارزه با فساد دارای وظایف پیشگیری و اجرای قانون، واحد مبارزه با فساد دارای وظایف پیشگیری و اداره حسابرسی دارای وظایف تحقیقی و یا حتی اداره دادستانی دارای وظایف اعمال قانون قابلیت اجرایی دارد.

دانلود

سیری در تجارب بین‌المللی مبارزه با فساد (1394)

نویسنده : آیت باقری

مترجم :

کتاب سیری در تجارب بین‌المللی مبارزه با فساد خلاصه‌ای از گزارش‌ها، مقالات، طرح‌های پژوهشی و کتاب‌هایی است که توسط مرکز مطالعات سازمان بازرسی کل کشور، در زمینه تجارب کشورهای مختلف در مبارزه با فساد به نگارش درآمده است. در این کتاب تجارب، اقدامات، ویژگی‌های ساختاری، سازمان‌های مبارزه با فساد و روش‌های مبارزه با فساد در 23 کشور جهان به‌صورت خلاصه بیان شده است.

دانلود

آمبودزمان در آسیا(1394)

نویسنده :

مترجم : دکتر محمد صفار

کتاب آمبودزمان در آسیا شامل شش مقاله علمی که محصول نهایی یک پروژه دوساله در انجمن آمبودزمان آسیایی (AOA) است می‌باشد. پروژه به‌عنوان بخشی از هدف خود در راستای تسهیل یادگیری از تجارب و فعالیت‌های نهادهای آمبودزمان در آسیا و جهان، شش مطالعه بین کشوری درباره‌ی حوزه‌های منتخب آمبودزمان را سفارش داد. این مطالعه جنبه‌های مفهومی و عملی حوزه‌های منتخب را پوشش می‌داد و هرکدام چارچوبی ارایه می‌کردند که از طریق آن کارکردهای آمبودزمان بهتر می‌توانست تحقیق و تحلیل شود. مجموعه این مطالعات کتاب حاضر را شکل می‌دهد.

دانلود

مجموعه مقالات سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی،(1392) و مجموعه سخنرانی‌های سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی، (1392)

نویسنده :

مترجم :

سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی به میزبانی سازمان بازرسی کل کشور در مهر ماه سال 1392 برگزار شد. مرکز مطالعات به‌عنوان کمیته علمی همایش پس از برگزاری آن مبادرت به چاپ و انتشار «مجموعه مقالات سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی» و «مجموعه سخنرانی‌های سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی » نمود.

دانلود

تحلیل فساد در بخش جنگل (1393)

نویسنده :

مترجم : دکتر فرهاد صدری و دکتر جعفر قجه بیگلو

مطالب این کتاب بخشی از مرحله اول پروژه‌ای به نام «برنامه مدیریت سالم جنگل» مربوط به سازمان شفافیت بین‌المللی با تأمین اعتبار از سوی اتحادیه اروپاست. هدف از این پروژه، تهیه ابزاری برای ادارات محلی فعال در مدیریت جنگل و اجرای طرح شفاف‌سازی در سطح ملی در منطقه آسیا– اقیانوسیه می‌باشد تا به کمک آن بتوان ارزیابی خطر برای شناسایی اولویت‌هاي مبارزه با فعالیت‌هاي فسادآور، ارزیابی ابزار موجود مبارزه با فساد و رصد ابزارهای اولویت‌دار برای مقابله با فساد را شناسایی و بررسی نمود.

دانلود

مبارزه با فساد در بخش عمومی (1393)

نویسنده :

مترجم : دکتر شعبان نجف‌پور

کتاب مبارزه با فساد در بخش عمومی مجموعه‌‌ای از تحقیقاتی است که به‌‌وسیله نویسندگان این حوزه به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در فصول مختلف خود، با بیان مسایل نظری و سپس ارایه مثال‌‌های عملی از تلاش کشورهای مختلف در راه کاهش میزان فساد می‌‌کوشد تا خوانندگان را با این روش‌‌ها و نتایج آن‌‌ها آشنا سازد.

دانلود

مدیریت ریسک تقلب- راهنمای عملی

نویسنده : کاترین ترنر

مترجم : دکتر ابراهیم عباسی و مهندس علی شهاب صفا

کتاب مدیریت ریسک تقلب به‌عنوان یک راهنمای عملی در طی فصول چندگانه خود با ورود در سازمان‌های مختلف، ضمن شناسایی انواع تقلب‌ها، روش‌های مدیریت این پدیده را مورد توجه قرار داده است. این کتاب به‌عنوان یک تجربه بیرونی، می‌تواند مبنایی برای مقایسه روش‌های داخلی در شناخت، کشف و مقابله با پدیده تقلب در سازمان‌ها و مدیریت آن با روش‌های مورداستفاده دیگر کشورها باشد.

دانلود

رویه قضایی و قوانین موضوعه در مورد جرایم کارکنان دولت

نویسنده : عباس فرزادنیا

مترجم :

دانلود

«اظهار دارایی‌های مقامات دولتی» ابزاری برای پیشگیری از فساد

نویسنده : سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه (OECD)

مترجم : غلامحسین همایونی

دانلود

در راه کشوری عاری از فساد؛ اقدامات مبارزه با فساد در مالزی

نویسنده : محمد ترمیز بن عبدالمناف و جایانتها کمار سن گوپتا

مترجم : آیت باقری

دانلود

مبارزه با فساد در اقتصادهای در حال گذار؛ ارمنستان

نویسنده : سازمان همکاری اقتصادی و توسعه

مترجم : حق‌شناس، محمدجواد

دانلود

شاخص‌های اندازه‌گیری فساد و ضدفساد

نویسنده : استفان ای. ترانپل

مترجم : علی سیف‌زاده

دانلود

منبع‌شناسی مطالعات مبارزه با فساد، بازرسی و نظارت

نویسنده : رضا اکبرنژاد

مترجم :

دانلود

بروشور سیمای پژوهش در سازمان بازرسی کل کشور

نویسنده : مرکز مطالعات و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد

مترجم :

دانلود

آکادمی‌ها و نهادهای ضدفساد

نویسنده : روح‌الامین سعیدی

مترجم :

دانلود

آمبودزمان در آسیا / ارتقای پاسخ‌گویی در ارایه خدمات عمومی

نویسنده : پروژه بانک توسعه آسیایی

مترجم : محمد صفار

دانلود

ارزیابی ظرفیت نهادهای مبارزه با فساد: راهنمایی برای مسئولان

نویسنده :

مترجم : آیت باقری

دانلود

تحلیل فساد در بخش جنگل

نویسنده : سازمان شفافیت بین‌الملل

مترجم : صدری‏، فرهاد؛ قجه‌ بیگلو، جعفر

دانلود