• تاریخ انتشار : 1400/03/12 - 12:07
  • تعداد بازدید خبر : 334
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
بسته خبری بازرسی کل استان ها؛

ابطال واگذاری بیمارستان امام خمینی (ره) کرج/ تضییع حقوق دولتی به میزان 148 میلیارد ریال در یکی از شعب بانک‌های گرگان/ جلوگیری از هدر رفت 800هزار لیتر آب روزانه در استان بوشهر

بازرسی‌های کل استان‌ها طی روزهای اخیر اقدامات و نتایج بازرسی‌های خود را منعکس کرده‌اند که در ادامه برخی از آن‌ها را مرور خواهیم کرد:

 

صدور حکم قطعی برای مدیرکل اسبق میراث فرهنگی گیلان

گیلان- بر اساس گزارش بازرسی کل استان در راستای مقابله و برخورد قانونی با عوامل فساد در دستگاه‌های اجرایی، مدیرکل اسبق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان به اتهام سه فقره ارتشاء به 5/4 سال حبس، 74 ضربه شلاق تعزیری، تأدیه جزای نقدی معادل بهای مال تحصیل شده (یک دستگاه خودروی صفر)، عودت وجوه مأخوذه (18 میلیون تومان)، انتشار حکم صادره در رسانه‌ها و انفصال از خدمات دولتی به مدت 15 سال محکوم شده است.

دو نفر دیگر از کارکنان این اداره کل به اتهام ارتشاء، هرکدام به ترتیب 5/1 سال و 1 سال حبس و 74 ضربه شلاق تعزیری تعلیقی به مدت 5 سال و انفصال از خدمات دولتی به مدت 2 سال و 1 سال و پرداخت جزای نقدی به ترتیب به مبلغ یکصد میلیون ریال و پنجاه میلیون ریال محکوم شدند.

300 میلیارد از اعتبار ویژه مددجویان بهزیستی صرف کارت هدیه شد

تهران- بازرسان در جریان بازرسی از معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان تهران مشاهده کردند بر اساس گزارش‌ها و تصدیق‌‌های متعدد خلاف واقع ، بالغ‌بر 300 میلیارد ریال از اعتبارات تخصیصی بجای مصرف برای مددجویان در غیر مورد معین هزینه شده که بعضاً محل و نحوه هزینه‌کرد وجوه مشخص نبوده و بخشی نیز به‌صورت وجه نقد و کارت هدیه به مسئولین اداره دستگاه مزبور و اشخاص مدنظر ایشان پرداخت‌شده که با اقدام بازرسی کل استان تهران بیش از 42 میلیارد ریال آن به خزانه دولت اعاده شده است.

همچنین تعداد 7 هزار ویال واکسن آنفولانزا برای واکسیناسیون افراد تحت پوشش در سطح استان تهران تحویل اداره کل مورد بازرسی شده که مسئولین امر قادر به ارائه اسناد لازم در خصوص چگونگی مصرف آن نبوده‌اند.

بازرسان همچنین دریافتند تعداد 1728 حساب بانکی متعلق به افراد فوت شده که به‌صورت ماهانه مستمری به آن حساب‌ها واریز می‌شد، شناسایی و از ادامه واریز جلوگیری شد.

همچنین پلاک ویژه خودروی معلولین برای 753 فرد فوت شده کماکان فعال بوده، مضافاً اینکه برخی دارندگان پلاک مذکور نیز فاقد شرایط لازم بوده‌‌اند.

جلوگیری از هدر رفت 800 مترمکعب آب روزانه در استان بوشهر

بوشهر- طبق بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد روزانه بالغ‌بر5600 مترمکعب آب شرب در مجتمع مسکونی پارس جم (با 2590 واحد مسکونی) مصرف می‌شود که حدود 1300 الی 1500 مترمکعب آن تنها در ناحیه شهید تندگویان به دلیل معیوب بودن و نشتی خطوط لوله زیرزمینی هدر می‌رود و ارزش آب هدر رفته بر اساس قیمت‌های روز، حدود 150 میلیارد ریال در سال می‌رسد.

در همین راستا طی مکاتبه بازرس کل استان بوشهر با مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس اهمیت انجام تعمیرات ضروری و رفع نشتی‌ها و نصب کنتورهای هوشمند مورد تأکید قرار گرفت که نتیجه اقدامات صورت پذیرفته توسط مسئولین ذی‌ربط، تاکنون منجر به کاهش آب مصرفی به میزان 800 مترمکعب در روز و صرفه‌جویی سالانه 100 میلیارد ریال در هزینه‌ها، نصب تعداد 25 عدد کنتور در مبادی ورودی شهرک شهید تندگویان و مخازن ذخیره آب جهت پایش میزان مصرف، اجرای طرح اصلاح تأمین آب به منظور افزایش حجم ذخیره آب و شده است.

پیگیری برای ابطال واگذاری بیمارستان امام خمینی (ره) کرج

البرز- پرونده‌ای در خصوص سوءجریان در نحوه انعقاد قرارداد واگذاری بیمارستان امام خمینی(ره) کرج در بازرسی کل استان تشکیل شد و به منظور جلوگیری از تضییع حقوق عامه مورد بررسی عاجل قرار گرفت.

بررسی‌ها حاکی از وجود ایراد در روند واگذاری و انعقاد قرارداد مابین سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز و برندگان مزایده و همچنین الحاق متمم‌های قرارداد مذکور با توجه به مغایرت با شرایط اولیه مزایده، عدم ارائه ضمانت‌نامه انجام تعهدات قرارداد و عدم انجام تعهدات توسط خریدار بود و بر همین اساس مراتب به همراه دیگر موضوعات مورد بررسی، طی گزارشی به سازمان همیاری شهرداری‌های استان ابلاغ و تذکر لازم برای اقدام حقوقی جهت درخواست ابطال مزایده و فسخ قرارداد از طریق مراجع قضایی طی مهلت یک ماهه انجام گرفت.

موضوع در دادگاه تجدید نظر دادگستری کل استان البرز مورد رسیدگی نهایی قرار گرفته و بنا بر رأی صادره به استناد دلایل مطروحه در عدم انجام تعهدات از طرف خریدار، منتج به اعلام بطلان مزایده موضوع واگذاری بیمارستان امام خمینی(ره) و به تبع آن اعلام بطلان و بی‌اعتباری قرارداد واگذاری شد و بر این اساس مالکیت بیمارستان مجدداً در اختیار سازمان همیاری استان و بنیاد شهید قرار می‌گیرد.

تضییع حقوق دولتی به میزان 148 میلیارد ریال در یکی از شعب بانک‌های گرگان

گلستان- رییس شعبه یکی از بانک‌های شهر گرگان با سوءاستفاده از موقعیت شغلی و همکاری چند نفر از دوستان، آشنایان و همسر خود از ابتدای سال 1398 تاکنون، ضمن شناسایی برخی از افراد غالباً از کشاورزان و کارگران روستایی و با وعده پرداخت تسهیلات 50 میلیون ریالی بلاعوض از محل اعتبارات سیل، نسبت به اخذ قراردادهای سفید امضا از مشتریان اقدام و پس از واریز تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال، بالغ‌بر 90 تا 95 درصد تسهیلات را به نفع خود برداشت و سپس باقی‌مانده موجودی در کارت‌بانکی در حدود 50 میلیون ریال را به مشتریان تحویل می‌داد. متهم از این طریق بالغ‌بر 26.5 میلیارد ریال را به نفع خود تصاحب کرد و موجب تضییع حقوق دولتی به مبلغ بیش از 148 میلیارد ریال شده است و اکنون با صدور قرار موقت بازداشت به سر می‌برد.

خبر دیگر از این استان اینکه رئیس حوزه مرکزی یکی از بانک‌های استان طی بررسی اسناد و مدارک و نیز اقرار صریح متهم در بازجویی‌های به‌عمل‌آمده از سوی بازرسان این مرجع، نامبرده به اخذ حداقل 30 عدد سکه بهار آزادی، چندین هزار دلار، وجوه نقدی و یک باب منزل مسکونی با نصف قیمت واقعی به عنوان رشوه از واحدهای تولیدی و اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال انجام کارشناسی و پرداخت تسهیلات اعتراف کرده است. این پرونده متهمان دیگری نیز دارد که بررسی‌های تکمیلی در حال انجام است.

محکومیت قطعی مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان هرمزگان به اتهام اختلاس

هرمزگان- به دنبال گزارش واصله مردمی، برخی از اسناد مالی اداره کل راه و شهرسازی استان موردبررسی قرار گرفت. با نتایج حاصله و بررسی‌‌های هیات بازرسی تخلف مدیرکل وقت اداره کل مزبور محرز شد.

بدین‌صورت که فرشید دستوان مدیرکل وقت راه و شهرسازی استان هرمزگان باید مبلغ 6.589.000.000 ریال که به منظور خرید علائم ایمنی و راهنمایی و رانندگی به وی سپرده شده بود، در وجه شرکت‌‌های آموت آرتا قشم و کوبش فلز هرمزگان پرداخت می‌کرد اما بنا به طریقی به نفع خود و دیگران برداشت و تصاحب کرده بود.

بر همین اساس گزارش تخلفاتی نامبرده به اتهام اختلاس و سوءاستفاده از مقام و موقعیت شغلی برای رسیدگی و اعمال قانون به هیات تخلفات اداری نهاد ریاست محترم جمهوری ارسال و به مجازات محرومیت از انتصاب به پست‌‌های حساس و مدیریتی در دستگاه‌‌های دولتی به مدت دو سال محکوم شد، لیکن نظر به این که محکوم‌علیه نسبت به رای در دیوان عدالت اداری شکایت کرد، بنا به تجویز دیوان مزبور برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری اعاده و پس از بررسی دوباره حکم بدوی تائید شد.

کلمات کلیدی
یاسر فاتحی فشتمی
تهیه کننده:

یاسر فاتحی فشتمی