صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون اول قوه قضاییه در معارفه رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

سازوکار سازمان بازرسی برای نظارت، بازرسی و جلوگیری از کجی‌ها در دنیا کم‌نظیر و بی‌نظیر است/ از ظرفیت‌های مردمی و فناوری‌های جدید بیشترین استفاده برای شناسایی مفاسد انجام شود

معاون اول قوه قضاییه در معارفه رئیس سازمان بازرسی کل کشور:
سازوکار سازمان بازرسی برای نظارت، بازرسی و جلوگیری از کجی‌ها در دنیا کم‌نظیر و بی‌نظیر است/ از ظرفیت‌های مردمی و فناوری‌های جدید بیشترین استفاده برای شناسایی مفاسد انجام شود

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان بازرسی که صبح امروز برگزار شد، ضمن تسلیت ایام عزاداری امام حسین(ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: باید ببینیم در طول این چهل سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته چه اتفاقاتی افتاده است. در هشت سال دفاع مقدس همه استکبار جهانی از شرق و غرب با همه تجهیزات نظامی و تبلیغات رسانه‌ای و با همه ستون پنجم و با تمامی سلاح‌های میکروبی و غیرمیکروبی آمدند و علیه مردم تازه انقلاب کرده وارد میدان شدند. هم‌زمان با تحمیل جنگ همه‌جانبه برای حمایت از صدام علیه ایران، یک جنگ داخلی تمام‌عیار را هم در داخل کشور و عموماً در مناطق مرزی به راه انداختند.
وی افزود: دشمن امروز ذلیل، مستأصل و حیران و سرگردان شده؛ ولی مردم عزیز، مقاوم و شهیدپرور و دارای برنامه ایران می‌دانند چه‌کار کنند و برنامه آن‌ها روشن است و سرگردان و حیران نیست. مردم کما فی‌السابق و بلکه بهتر و بیشتر منسجم و معتقد و جوان‌ها اعتقادشان راسخ و گوش‌به‌فرمان رهبری هستند و در مقابل این‌همه ظلم و جنایتی که شده است، ایستادگی کرده‌اند و مقاومت می‌کنند.
معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: دشمن بزرگان و سرمایه‌های بسیار بزرگ انسانی را از ما گرفت. تک‌تک شهدای ما هرکدام یک سرمایه عظیم برای کشور بودند که دشمن از ما گرفت؛ اما آیا او به هدفش رسید یا ما جلو رفتیم؟ مهم این است که ما به هدفمان نزدیک‌تر شدیم و او از هدفش دورتر شده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: ده‌ها و صد‌ها تریبون‌های تبلیغاتی را به اشکال و زبان‌های مختلف علیه این کشور به راه انداختند. ببینید چقدر شبکه ماهواره‌ای تلویزیونی و رادیویی فعال علیه انقلاب اسلامی داریم؛ چقدر در فضای مجازی علیه نظام و مردم به طرق مختلف کار می‌کنند؛ چقدر دشمن از ستون پنجمش از اول انقلاب تا حالا استفاده کرده و تلاش می‌کند، ولی از هیچ‌کدام از این‌ها طرفی نبسته است.
وی ادامه داد: دشمن به‌زعم باطل خودش یک‌راه برایش باقی‌مانده است که آن‌چنان فشار اقتصادی را بر مردم زیاد و صبر و توان مردم را لبریز کند تا از ناحیه فشار اقتصادی و فشار بر معیشت مردم، آن‌ها را به ستوه بیاورد تا دست از استقامت و حمایت از نظام و ارزش‌های خود بردارند.
معاون اول دستگاه قضا گفت: آن زمان که از لحاظ ظاهری چیزی نداشتیم، ایستادیم و موفق شدیم؛ امروز که هم لطف خدا بیشتر است و انسان دارد آثار آن را می‌بیند و هم مردم آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند و هم امکانات و تجهیزات بیشتر شده است، قطعاً بر دشمن پیروز خواهیم شد. البته ما صرفاً روی امکانات و تجهیزات حساب نمی‌کنیم؛ آن چیزی که سرمایه اصلی است همان مردم، ایمان، توکل و اعتماد به وعده‌های الهی است؛ ولی به هر تقدیر تجهیزات و امکاناتی که در اختیار مؤمن باشد بهتر می‌تواند از آن استفاده کند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: مایی که امروز روی این صندلی‌ها نشسته‌ایم مدیون خون امام حسین (ع)، یارانش و همه شهدایی که از اول اسلام تا به امروز شهید شده‌اند، هستیم و این گردونه چرخیده و در عصر حاضر این افتخار برای من و شما پیش‌آمده که نائب امام زمان، یک شخصیت وارسته و علیم و حکیم رهبری ما را به عهده بگیرد و این برای ما افتخار است و رنج خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران و آزادگان همه بر دوش ما سنگینی می‌کند.
وی تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور یک سازوکاری است که در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران با اختیاراتی که به آن داده‌شده، تعبیه گردیده است. این سازمان را زیر نظر رئیس قوه قضاییه گذاشتند که بتواند با استقلال تام عمل کند و این سازوکار برای نظارت و بازرسی و جلوگیری از کجی‌ها، شاید در دنیا کم‌نظیر و یا بی‌نظیر باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به اصل ۱۷۴ قانون اساسی که اساس سازمان بازرسی کل کشور است و مبتنی بر وظایفی است که قانون اساسی به قوه قضاییه داده است، بیان داشت: در این اصل بر وظایف سازمان بازرسی دایر بر نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین تصریح ‌شده است. بر این اساس سازمان بازرسی کل کشور با آن توسعه وسیعی که برای آن پیش‌بینی‌شده، می‌تواند برای حسن اجرای امور دخالت کند و مأموریت داشته باشد.
وی ادامه داد: در مهرماه سال ۶۰، اولین قانون در خصوص سازمان بازرسی کل کشور و تشکیلات آن نوشته شد. از آن تاریخ تاکنون، این قانون سه بار اصلاح شده است؛ یک‌بار در سال ۷۵، یک‌بار در سال ۸۷ و آخرین آن در سال ۹۳.
معاون اول دستگاه قضا بیان داشت: بر این اساس سازمان بازرسی کل کشور اختیارات قابل‌توجهی پیداکرده؛ ازجمله در جهت به‌کارگیری نیرو‌های انسانی اختیارات خوبی دارد و به خیلی جا‌ها اجازه نمی‌دهند از بازنشسته‌ها استفاده کنند؛ اما به اینجا اجازه می‌دهند. از لحاظ بودجه‌ای نسبتاً در طول سالیان مختلف و همین ‌الآن هم شرایطش به نسبت خوب است و از سایر اختیارات خوبی هم برخوردار است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: امروز، میدان جنگ، میدان اقتصادی است و دشمن به این موضوع اتکا کرده و امید بسته و به‌زعم خودش هرروز فشار را زیادتر می‌کند و بانک‌های دولتی، خصوصی، بانک مرکزی و همچنین افراد و شرکت‌ها را تحریم می‌کند و آمریکا مستقیماً به این کشور و آن کشور فرستاده می‌فرستد و آن‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهد. این فرستاده سراغ بانک‌ها و اشخاص و شرکت‌ها می‌رود و می‌پرسد چه چیزی از ایران می‌خواهی بخری و چه چیزی می‌خواهی بفروشی.
وی ادامه داد: متأسفانه بعضی از افراد در داخل هم آگاهانه یا ناآگاهانه درهمان خواست دشمن در مسائل معیشت مردم و مسائل اقتصادی عمل می‌کنند و در این شرایط باید ببینیم سازمان بازرسی چه نقشی را می‌تواند ایفا کند؟
معاون اول دستگاه قضا یادآور شد: امروز برای مقابله با این جنگ اقتصادی دشمن به راهکار‌ها و برنامه‌های عملیاتی برای اجرای راهبرد‌ها نیاز داریم. ما نمی‌توانیم در زمان جنگ مثل غیر زمان جنگ عمل کنیم و تصمیم بگیریم و مسائل اداری را اداره کنیم. زمان جنگ است و قانون جنگ باید در موردش اجرا و تصمیم زمان جنگی باید برای آن گرفته شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای اظهار کرد: امروز یکی از مواردی که سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند در آن نقش بزرگی ایفا کند، این است که بتوانیم در این جنگ اقتصادی که دشمن تحمیل کرده، هرچه بیشتر توان تولید داخلی و کیفیت و کمیت را بالاتر ببریم و نه‌تنها اتکای ما به نفت کم شود، بلکه از شرایطی که دشمن به‌وجود آورده است، استفاده کرده و در بسیاری از امور خودکفا شویم.
وی بیان داشت: باید بررسی شود که چه‌کار کنیم که به تولیدکنندگان در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات بیشتر بتوانیم کمک کنیم. امروز باید ببینیم چگونه به مدیرمان یاد دهیم که اگر اشکال و نقصی در قانون هست، ما هم به کمک شما می‌آییم تا متناسب با وضعیت الآن تصمیم بگیریم. اگر مدیری راه را بلد نیست، شما که اشراف دارید و اطلاعات دارید و از مسائل مشابه در کل کشور مطلع هستید، باید ببینید چگونه می‌‎توانید این مدیر را راهنمایی کنید تا بهتر بتواند خدمت‌رسانی کند و اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، دشمن را در این مرحله عقب خواهیم برد.
وی ادامه داد: بخش دوم مبارزه با کسانی است که در این شرایط که دشمن فشار آورده است تا به‌زعم باطل خودش صبر مردم را لبریز کند و به ستوه درآورد، آگاهانه و یا ناآگاهانه کمک به دشمن کنند. باید به‌سرعت و به‌موقع و قاطع و بدون تبعیض به این موارد رسیدگی کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم دشمن موفق می‌شود. چه‌بسا ممکن است افرادی در داخل باشند و بعضی آگاهانه و بعضی ناآگاهانه برای تکاثر ثروت به اقداماتی دست بزنند که اینجا باید برای شناسایی و رسیدگی با سرعت و قاطعیت و بدون تبعیض برنامه داشته باشیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: کافی نیست که فساد را کشف کنیم؛ بلکه بعد از کشف فساد مهم این است که با چه برنامه‌ای و چگونه می‌خواهیم با آن را برخورد کنیم. نکند نحوه برخورد ما خودش زیانی داشته باشد که از آن فساد هم زیانش کمتر نباشد. بعد از اینکه فساد را کشف کردیم و یا مفسدان را در مرحله اول شناختیم، مرحله بعد آن این است که فکر کنیم چگونه با فساد و مفسد مبارزه کرد و اگر امروز این قسمت را تدبیر نکنیم چه‌بسا به تولید داخلی لطمه بزنیم و به سرمایه‌گذاری و فعالان اقتصادی خدشه‌ای وارد کنیم. پس اینجا لازم است بعدازاین قضیه چگونگی و به‌موقع بودن را تدبیر کنیم و اگر به‌موقع وارد نشویم، کار از کار می‌گذرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: دی‌ماه ۹۶ بود که دشمن گفت نمی‌گذارم مردم دهه فجر امسال را جشن بگیرند و بعد گفتند که نمی‌گذاریم از تابستان داغ سال ۹۷ عبور کنند. هم‌زمان با آن چه اتفاقی افتاد؟ ده‌ها شرکت تعاونی غیرمجاز که پول‌های فراوانی از مردم گرفته بودند، یک‌دفعه با بیش از دو میلیون نفر سپرده‌گذار دچار مشکل شدند.
معاون اول قوه قضاییه افزود: یک کار با استفاده از سازوکارهای پیش‌بینی‌شده در قانون اساسی اتفاق افتاد و به پیشنهاد قوه قضاییه و تصویب شورای سران سه قوه، تأمین اعتبار لازم برای تسویه‌حساب سپرده‌گذاران انجام شد و بیش از ۹۸ درصد از آن مشکل حاد عبور کردیم و البته هنوز کار به‌صورت صد درصد تمام نشده است و اگر ما می‌خواستیم به طریق عادی در این قضیه کار کنیم، شاید شدنی نبود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: بازرسی کل کشور بسیار نقش مؤثری می‌تواند داشته باشد و در فعالیت‌های خود از سازوکار مردمی استفاده کند.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امروز با توجه به این فناوری‌های جدید و با این اختیاراتی که قانون به شما داده است، پیدا کردن بر امور میسر می‌شود؛ لذا از ظرفیت مردمی و این فناوری جدید بیشترین استفاده را برای شناسایی مفاسد انجام دهید.
وی افزود: هر قانونی که نوشته می‌شود یک ذی‌نفع‌هایی دارد و بهترین کسانی که می‌توانند به ما بگویند که این قانون درست نوشته‌شده است یا خیر همین ذی‌نفع‌ها هستند. بعدازاینکه مطلع شدیم که آیا جریان امور صحیح دارد انجام می‌شود و قوانین صحیح اجرا می‌شود، باید ببینیم اگر آنجایی که اجرا نمی‌شود علت آن چیست؟ آیا واقعاً قانون اشکال دارد و یا امکانات کم و یا مدیریت ضعیف است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: ما باید مدیرانمان را به وظایفشان و اختیارات بازرسی کل کشور آگاه کنیم و آن‌ها احساس نکنند که ما در مقابل آن‌ها هستیم؛ بلکه احساس کنند یار و یاور آن‌ها هستیم. یک بخش مربوط به این است که قوانین و مقررات را مرتب به مدیران تفهیم کنیم. اگر شما وقت بگذارید و آموزش دهید و آن‌ها را آشنا کنید، بدانید حتماً به نفع شماست.
معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: این مراسم برای تکریم و معارفه است و همه شما در بازرسی هستید و بنده از شما تشکر می‌کنم. اکثر قریب به‌اتفاق شما جناب آقای سراج را می‌شناسید. ایشان حقیقتاً نیروی مخلص و زحمتکشی از اول انقلاب تا حالا بوده و بنده از اواخر سال ۵۸ تاکنون به‌عنوان دوست شاهد بودم که در این مدت ۴۰ سال با دلسوزی، خیرخواهی، پاکی، تدبیر، قاطعیت، جسارت کامل و تسلیم نشدن در مقابل فضاسازی‌ها ایستادگی کرده و من به سهم خودم از طرف رئیس قوه از ایشان تقدیر دارم.
وی ادامه داد: او در اواخر سال ۹۶ بود که اصرار کرد که کسی جایگزینش شود و به جهات مختلف گفتیم که شما بمانید و باز در سال ۹۷ این مسأله را مطرح کرد و در سال ۹۸ از همان آغازی که ریاست قوه قضاییه آمد، دو و سه بار پیشنهاد جایگزین شدن فرد دیگری را بجای خود داده است.
وی ادامه داد: البته آقای سراج فعلاً ابلاغ مشاورت رئیس قوه قضاییه برایشان صادرشده و هفت و هشت کار هم به ایشان پیشنهاد کرده‌اند که هرکدام را بپذیرد، حتماً در خدمتشان خواهیم بود و رییس قوه قضاییه هم اصرار دارد که از تجربه آقای سراج حتماً استفاده صحیح شود.
معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: شما حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان را بیشتر از من می‌شناسید و همیشه می‌گویند کسی را از داخل خودمان انتخاب کنیم و این فضایی است که در کشور ایجاد شده است و استقبال می‌شود. یکی از خواسته‌های داخل قوه قضاییه این بود که از داخل خود قوه قضاییه رئیس قوه قضاییه انتخاب شود و الآن فضای مناسبی که ایجادشده از همین جهت است؛ چون کسی که از بیرون می‌آید و آشنایی ندارد، آشنا شدنش زمان می‌برد و در این شرایط نمی‌توانیم فرصت‌ها را از دست دهیم. آقای درویشیان حدود ۱۹ سال یعنی دوسوم عمر خدمتی معمولی را، در بازرسی کل کشور بوده است و در چند استان و در یک مقطع مسئول یک منطقه از کشور بوده است و محسناتی که یک مدیر خوب باید داشته باشد، در ایشان جمع است. برای او آرزوی توفیق بیش‌ازپیش دارم و قطعاً اقدامات خوبی که آقای سراج انجام داده، ایشان تلاش می‌کند ارتقاء ببخشد. حتماً نیاز است که مطالعه و ارزیابی جدید داشته باشیم و مطمئن هستم با خصلت‌هایی که از ایشان سراغ دارم و با کارگروه‌هایی که تشکیل می‌دهد، توفیقات خوبی خواهد داشت.


١٤:٤٥ - شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٦١    /    تعداد نمایش : ١٢٤٥شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است