صفحه اصلی > اخبار > اخبار برگزیده 


  چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان در دیدار با رئیس سازمان ملی استاندارد:

سازمان استاندارد بر کالاهای تبلیغی در صداوسیما نظارت داشته باشد / ایستادگی سازمان ملی استاندارد در موضوع ذرت‌های آلوده قابل تقدیر است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان در دیدار با رئیس سازمان ملی استاندارد:
سازمان استاندارد بر کالاهای تبلیغی در صداوسیما نظارت داشته باشد / ایستادگی سازمان ملی استاندارد در موضوع ذرت‌های آلوده قابل تقدیر است

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد به همراه جمعی از معاونین خود صبح روز شنبه با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان دیدار و گفت‌وگو کرد.
حجت‌الاسلام درویشیان با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد و سازمان بازرسی کل کشور هر دو سازمان نظارتی و حاکمیتی هستند، گفت: یکی از برنامه‌های سازمان بازرسی کل کشور حمایت جدی از دستگاه‌های نظارتی در انجام وظایفشان اعم از درون دستگاهی مانند حراست‌ها و واحدهای بازرسی و برون دستگاهی مانند سازمان ملی استاندارد است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: به مدیران اجرایی اعلام کردیم به کسی اجازه نمی‌دهیم در انجام اقدامات قانونی دستگاهی اخلال ایجاد کند و یا مطالبه غیرقانونی داشته باشد.
وی با اشاره به اهمیت سازمان ملی استاندارد و اعتماد مردم به این سازمان، اظهار داشت: در گذشته چنین حساسیتی بین مردم وجود نداشت اما امروز با افزایش آگاهی‌ها وقتی مردم روی کالایی نشان استاندارد را می‌بینند، اعتماد می‌کنند و همین موضوع وظیفه سازمان استاندارد را سنگین‌تر می‌کند و بنابراین یکی از اقدامات مهمی که شما باید انجام دهید، حفظ این اعتماد و سرمایه اجتماعی است.
درویشیان تصریح کرد: اگر کالایی با وجود نشان استاندارد، غیر ایمن و غیربهداشتی و ناسالم باشد، اولین انگشت اتهام به‌سوی سازمان استاندارد نشانه می‌رود و این سؤال پیش می‌آید که چرا این سازمان چنین کالایی را تائید کرده است. گرچه سازمان استاندارد تولیدکننده آن نیست و متولی آن حوزه نیز به‌طور مثال وزارت صمت است، اما در وهله اول نگاه‌ها به‌سوی سازمان استاندارد می‌رود که چرا تأیید کرده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اهمیت امنیت غذایی مردم و با تقدیر از ایستادگی سازمان ملی استاندارد در موضوع ذرت‌های آلوده، اظهار داشت: نظارت و دقت خود را در بررسی بر روی گندم‌ها و برنج‌های وارداتی افزایش دهید و محصولات تراریخته را به‌دقت بررسی کنید. باید مشخص شود که آیا این محصولات خطری برای سلامت مردم دارد یا خیر؟ و اگر خطری دارد چرا برخی از دستگاه‌های دولتی از این محصولات دفاع می‌کنند.
درویشیان با تأکید بر لزوم دقت در صدور گواهی‌های صادره از سوی سازمان ملی استاندارد و نظارت بر تداوم شرایط لازم پس از دریافت گواهی استاندارد، گفت: نظارت خود را بر شرکت‌های ناظر و آزمایشگاه‌های همکار بیشتر کنید و در موارد تخلف، برخوردی قاطع داشته باشید تا بازدارندگی ایجاد کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اهمیت بازرسی‌های سازمان استاندارد از خدمات عمومی همچون آسانسورها و شهربازی‌ها، اظهار داشت: با بازرسی‌های به‌موقع و به هنگام اجازه ندهید امنیت مردم و اعتماد آن‌ها به سازمان استاندارد خدشه‌دار شود.
وی سلامت و امنیت مردم را بالاتر از هرگونه ملاحظه‌ای دانست و تأکید کرد: اگر حتی در یک مورد نیز به دلیل ملاحظه و سفارشی، نظر کارشناسی خود را تغییر دهید، فشارها به سازمان استاندارد افزایش می‌یابد و همه متوقع می‌شوند از موارد غیر‌استاندارد بعدی نیز چشم‌پوشی کنید.
درویشیان آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای همکاری با سازمان ملی استاندارد را اعلام کرد و گفت: اگر در انجام مأموریت‌های خود با مشکل و مانعی روبرو شدید و کاری از عهده ما بر می‌آمد، آماده رفع آن مشکل و مانع هستیم و حتماً پیگیری‌ خواهیم کرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی‌ها تأکید کرد: موارد تخلف و غیراستاندارد را اعلام و اطلاع‌رسانی کنید که جنبه بازدارندگی دارد و متخلفان وقتی تبعات اقدامات خود را ببینند، دیگر به خود جرأت نمی‌دهند که با سلامت و ایمنی مردم بازی کنند.
وی در خصوص تأخیر زیاد در تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون جدید سازمان ملی استاندارد، خاطرنشان کرد: با توجه به گذشت زمان زیاد، رایزنی‌های لازم را جهت تصویب هرچه سریع‌تر این آیین‌نامه انجام دهید.
درویشیان در خصوص تبلیغات کالاهای مختلف در صداوسیما نیز تأکید کرد: وقتی کالایی از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی صداوسیما تبلیغ می‌شود، مردم اعتماد می‌کنند و بررسی‌های دیگر را انجام نمی‌دهند، بر همین اساس لازم است با رصد تبلیغات کالاها از صداوسیما، بر آن‌ها نظارت داشته باشید.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور یکی از رویکردهای سازمان بازرسی کل کشور را اقدامات پیشگیرانه و هشداری عنوان کرد و مدیران اجرایی کشور را بزرگ‌ترین سرمایه ملی دانست و افزود: سال‌ها برای این مدیران از منابع کشور هزینه شده، بنابراین وظیفه ماست که از این سرمایه‌های ملی صیانت کنیم و یکی از راه‌ها در این خصوص، هشدار و تذکر دادن است.
وی با اشاره به گلایه برخی از تولیدکننده‌های داخلی مبنی بر خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی از سوی دستگاه‌های اجرایی، گفت: به دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌کنیم اگر تولیدکننده‌ای محصولی را تولید و گواهی استاندارد را کسب کند، دستگاه‌های اجرایی با وجود کالای داخلی، اگر کالای خارجی بخرند، با آن‌ها برخورد قانونی خواهیم کرد.
رئیس سازمان ملی استاندارد نیز در ابتدای این جلسه گزارشی از فعالیت‌های این سازمان ارائه کرد و با اشاره به مشکلاتی که در زمینه تصویب قانون جدید این سازمان به وجود آمده بود، گفت: بعد از مشکلاتی که پیش آمد، قانون سازمان ملی استاندارد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و جا دارد از آیت‌الله رئیسی تشکر کنم که با دفاع ایشان در جلسه مذکور اعضای مجمع قانع شدند و قانون جدید به تصویب رسید.
پیروزبخت با بیان اینکه در قانون جدید اعضای شورای عالی استاندارد افزایش یافته است، اظهار داشت: طبق قانون جدید رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز به عضویت شورای عالی استاندارد درآمده و ازاین‌پس از حضور جنابعالی در جلسات استفاده خواهیم کرد.


١٠:٠٣ - يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٤١٥٧    /    تعداد نمایش : ١٥٨٥شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
محتويات مرتبط
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است