صفحه اصلی > اخبار > اخبار استان‌ها 


  چاپ        ارسال به دوست

بازرس کل استان قزوین:

اداره بازرسی قزوین ۶۶ میلیارد تومان حقوق دولت رابه خزانه برگرداند

بازرس کل استان قزوین:
اداره بازرسی قزوین ۶۶ میلیارد تومان حقوق دولت رابه خزانه برگرداند

 

 

 

 

بازرس کل استان قزوین گفت: با ورود بازرسان در معاملات دولتی در سال گذشته یک هزار میلیارد تومان معامله لغو و ۶۶ میلیارد تومان از بیت‌المال به خزانه بازگشت.
عبدالله آقاعلیخانی در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان، اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه سازمان بازرسی نظارت بر تمامی دستگاه‌های دولتی است و فعالیت‌های گسترده‌ای را تحت پوشش خود دارد.
وی اضافه کرد: هیچ دستگاه دولتی خارج از شمول نظارت بازرسی نیست اما رویکرد ما پیشگیری از تخلف و ارائه مشاوره تخصصی در بسیاری از امور است تا هیچ دستگاهی از مسیر قانونی خارج نشود.
بازرس کل استان قزوین تصریح کرد: برای این‌که جرم و تخلف در دستگاه‌های اجرایی کمتر شود باید پیشگیری را جدی بگیریم و در این میان قانون مداری اهمیت زیادی دارد.


نظارت بخش خصوصی وظیفه ما نیست/ نظارت‌ها بر دستگاه‌های دولتی است
آقاعلیخانی یادآور شد: اختیارات ما در حوزه بخش خصوصی نیست و نظارت ما فقط در حوزه دستگاه‌هایی است که از بودجه عمومی و دولتی استفاده می‌کنند.
وی اظهار داشت: موضوع جرائم دولتی، شامل رشوه، اختلاس، تخلفات اداری و سوء جریاناتی که به نارضایتی عمومی منجر شود در حیطه کار اداره بازرسی تعریف شده و انجام می‌شود.
بازرس کل استان قزوین اضافه کرد: هرگز در کار اجرایی دخالت نمی‌کنیم و تنها نظارت جدی داریم تا کارها درست انجام شود.

فعالیت در بازرسی کاملاً تخصصی است
آقاعلیخانی یادآور شد: بررسی پرونده‌ها در این اداره، فوق تخصصی است که برای نتیجه‌بخش بودن فعالیت‌ها به همکاری مردم و همه نهادها نیازمندیم تا از بیت‌المال صیانت شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر فعالیت‌ها شفاف‌سازی شود و رسانه‌ها در انعکاس درست واقعیت‌ها حرفه‌ای عمل کنند، ضمن جلوگیری از شایعه در فضای مجازی از حریم افراد نیز صیانت می‌شود.
آقاعلیخانی اضافه کرد: نشر اکاذیب و رواج شایعه گاهی می‌تواند سازمان بازرسی را به حاشیه برده و از اصل موضوع دور کند که در این راستا رسانه‌ها می‌توانند با عمل به رسالت خود در این مسیر همراه اداره بازرسی استان باشند.

رسانه‌ها در جلوگیری از تخلف و مبارزه با فساد نقش‌آفرین هستند
بازرس کل استان قزوین با بیان اینکه اعتقاد داریم که رسانه‌های حرفه‌ای و کاربلد می‌توانند در پیشگیری از تخلف بسیار مؤثر باشند و به بازرسی کمک کنند، گفت: ما بدون کمک خبرنگاران نمی‌توانیم در مبارزه با فساد موفق باشیم.
وی افزود: به‌راستی رسانه‌ها رکن چهارم دموکراسی هستند به شرط آنکه به وظایف مهم خود آشنا بوده و در انعکاس واقعیت‌ها همت کنند و در مسیر شایعات، تحریف و تشویش اذهان عمومی گام برندارند.

۸۰۰ شکایت از دستگاه‌های دولتی
آقاعلیخانی با اشاره به خدمات انجام‌شده در یک سال گذشته گفت: بیش از ۸۰۰ شکایت مردمی از سازمان‌های دولتی در سامانه بازرسی استان ثبت‌شده که برخی در دست رسیدگی و برخی به نتیجه رسیده است.
بازرسی کل استان قزوین اضافه کرد: بیشترین شکایت‌ها از دستگاه‌هایی است که مراجعات مردمی آن‌ها زیاد است و در این رابطه شهرداری‌ها، دستگاه‌های زیرمجموعه استانداری، دانشگاه‌ها، آموزش‌وپرورش و بانک‌ها بیشترین شکایات را داشته‌اند.

اجرای ۲۱ برنامه بازرسی مستمر در قزوین
وی بیان کرد: بازرسی‌های ما به‌صورت موردی، مستمر و فوق‌العاده است که در سال گذشته ۲۱ مورد بازرسی مستمر با استقرار بازرسان در ادارات صورت گرفت.
آقاعلیخانی یادآور شد: اگر دولت الکترونیک توسعه یابد و مراجعه مردم به ادارات کم شود، بسیاری از تخلفات نیز کاهش خواهد یافت.
وی اضافه کرد: امسال نیز ۲۲ مورد بازرسی مستمر پیش‌بینی‌شده و نظارت بر عملکرد مدیران بانک‌ها، نحوه تسهیلات و وصول مطالبات، عملکرد شعب بیمه‌ای، شهرداری قزوین در حوزه اجرای دولت الکترونیک بررسی می‌شود.
بازرسی کل استان قزوین با اشاره به مهم‌ترین فعالیت‌های انجام‌شده در ادارات گفت: بررسی نظارت بر نحوه صیانت از زمین‌های دولتی و منابع طبیعی، بررسی عملکرد جهاد کشاورزی، نحوه حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی، عملکرد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، فعالیت کشتارگاه‌ها، نظارت بر پروژه‌های عمرانی شهرداری، نحوه وصول مالیات و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و مشکلات منابع آبی و طرح‌های تفضیلی در دست بررسی و نظارت است.
وی اضافه کرد: در سال گذشته بیش از ۲۰۰ مورد پیشنهاد برای اصلاح امور به دستگاه‌های اجرایی داده شد و ۱۵۰ نفر از کارکنان دولت به مراجع قضایی معرفی و ۶۱ نفر نیز در هیئت‌های رسیدگی‌کننده محکوم شدند.
آقا علیخانی بیان کرد: جابجایی مدیران میانی، دو مورد انفصال‌ازخدمت و چند مورد تخلف مالی در یک سال گذشته از سوی اداره بازرسی استان قزوین صورت گرفته است.

نظارت بر ۱۶۱۷ معامله ثبت شده
آقاعلیخانی در ادامه گفت: در سال گذشته ۱۶۱۷ معامله دولتی شامل مناقصه و مزایده ثبت و نظارت شد که ۱۰۳ معامله لغو و در ۸۰۵ مورد تذکر کارشناسی داده شد.

یک هزار میلیارد تومان معامله در استان قزوین لغو شده است
وی بیان کرد: در یک سال گذشته با ورود بازرسان در معاملات دولتی بیش از یک هزار میلیارد تومان معامله دولتی که مغایرت‌های قانونی داشته لغو شده است.
وی اضافه کرد: همچنین در مدت یادشده ۱۲ جلسه شورای دستگاه‌های نظارتی تشکیل و ۲۵ مصوبه آن اجرایی شد.

بازگشت ۹۰۰ هکتار از اراضی ملی به دولت
بازرس کل استان قزوین از بازگشت زمین‌های ملی به دولت خبر داد و اظهار داشت: با ورود بازرسی به برخی تخلفات صورت گرفته در سال گذشته خوشبختانه ۹۰۰ هکتار از اراضی ملی استان به دولت بازگردانده شد.
وی اضافه کرد: همچنین با ورود بازرسان استان قزوین و نظارت تخصصی و قانونی در معاملات توانستیم ۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از حقوق دولتی را به خزانه بازگردانیم.
بازرس کل استان قزوین یادآور شد: به نظر می‌رسد هم قانون و هم فرآیندهای اداری باید اصلاح شود تا برخی تخلف‌ها صورت نگیرد و در این میان، نمایندگان مجلس باید همکاری بیشتری داشته باشند و این روند را اصلاح کنند.
وی بیان کرد: تلفن ۱۳۶ به‌صورت شبانه‌روزی آماده دریافت پیشنهاد، دیدگاه، شکایت و موارد تخلف به اداره بازرسی استان قزوین است و از همه رسانه‌ها انتظار داریم برای جلوگیری از شایعه‌پراکنی در جامعه و آسیب رسیدن به آبرو و شخصیت مسئولان، به‌صورت تخصصی با موارد تخلف مشاهده‌شده برخورد کرده و با این اداره  همکاری بیشتری داشته باشند.
آقاعلیخانی همچنین از رسانه‌های گروهی خواست ضمن ایجاد امید در جامعه روحیه قانون مداری و احترام به قانون را در استان ترویج کرده و با فرهنگ‌سازی به کاهش جرم و تخلف در جامعه کمک کنند.


١٩:١٠ - دوشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٣٥٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٥شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است