صفحه اصلی > اخبار > اخبار و رویدادهای بین الملل 


  چاپ        ارسال به دوست

قائم مقام وزیر نظارت جمهوری خلق چین:

تبادل تجربیات نظارتی بین کشورها یکی از راه‌های کاهش وقوع فساد است

لیو جیان چائو قائم‌مقام وزیر نظارت جمهوری خلق چین در رأس هیئتی در جریان سفر به شهر اصفهان در جلسه بازرسان کل منطقه 6 کشوری حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور در این نشست ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه‌ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور و دبیر شورای دستگاه‌های نظارتی کشور ضمن خیرمقدم به قائم‌مقام وزیر نظارت چین و هیئت همراه، اظهار داشت: امیدوارم این قبیل جلسات باعث تعمیق روابط دو کشور در امر نظارت و بازرسی شود.

وی مبارزه با فساد را یکی از دغدغه‌های حکومت‌ها خواند و گفت: هر کشوری به‌تناسب ساختار خود سعی می‌کند بهترین روش را برای مبارزه با فساد به کار گیرد.

دبیر شورای دستگاه‌های نظارتی کشور، سازمان بازرسی کل کشور را عالی‌ترین دستگاه نظارتی در قانون جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد و افزود: سازمان بازرسی در 31 استان کشور شعباتی در قالب ادارات کل دارد که به امر نظارت و بازرسی می‌پردازند.

شاهرخیان با بیان اینکه در امر نظارت و بازرسی از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد نیز استفاده می‌کنیم، مهم‌ترین اهداف و اقدامات سازمان بازرسی کل کشور را شناسایی قوانین منسوخ و ناکارآمد که زمینه فساد می‌شوند، معرفی و پیشنهاد داد ساختارهای فسادآور در دستگاه‌های دولتی اصلاح شود.

 این مقام سازمان بازرسی کل کشور همچنین ضمن اصرار بر اجرای دولت الکترونیک و افزایش سطح شفافیت در اقدامات دولتی، برخورد قاطع با مجرمین و متخلفان را خواستار شد.

وی با اشاره به اینکه امروزه فساد از مرزهای جغرافیایی کشورها عبور کرده و به یک پدیده منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل‌شده که نمونه آن پول‌شویی است لذا مبارزه با فسادهایی از قبیل پول‌شویی، همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را می‌طلبد.

لیو جیان چائو قائم‌مقام وزیر نظارت چین نیز در این جلسه گفت: سلام گرم 30 میلیون مسلمان چینی را خدمت عزیزان عرض می‌کنم و باید بگویم با اینکه معنای آیات قرائت‌شده از قرآن را متوجه نمی‌شوم، اما صدای قرائت قرآن همواره برای بنده آرامش‌بخش بوده است.

وی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: برای مبارزه با فساد همه مردم و مسئولان باید دست‌به‌دست هم بدهند چراکه می‌گویند یکدست صدا ندارد.

قائم‌مقام وزارت نظارت جمهوری خلق چین اظهار داشت: ایران و چین در زمینه بازرسی نقطه نظرات مشترکی دارند اما ساختار دستگاه‌های نظارتی دو کشور شباهت زیادی ندارد.

جیان چائو با بیان اینکه حزب کمونیست در چین 87 میلیون نفر عضو دارد که تقریباً یک پانزدهم کل جمعیت چین را تشکیل می‌دهد، گفت: در کشورمان به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر بخواهیم با فساد مبارزه کنیم، باید این امر را از خود حزب آغاز کنیم چرا که به این نتیجه رسیده‌ایم که هر تخلفی رخ می‌دهد، ممکن است ردپایی از اعضای حزب در آن دیده شود.

وی خاطرنشان کرد: حزب کمونیست واحد نظارتی ویژه‌ای برای اعضای خود تعیین کرده و ما اگر بتوانیم 87 میلیون عضو حزب را تحت کنترل قرار دهیم، می‌توانیم بگوییم که فساد را تحت اشراف قرار دهیم.

معاون وزیر نظارت چین در امور بین‌الملل با بیان اینکه حزب کمونیست نیز چارچوب انضباطی خاص خود را دارد، گفت: وقتی فردی قانون کشور را زیر پا بگذارد، در ابتدا حتماً قانون انضباطی حزب را نیز نقض کرده است.

جیان چائو تصریح کرد: وقتی مسئولی قانون انضباطی حزب را زیر پا بگذارد، اخطاری به وی داده می‌شود  و اگر وی توجهی نکند و به مرحله زیر پا گذاشتن قانون کشور برسد، با وی برخورد شده و فرد خاطی تحویل مرجع قضایی می‌شود.

وی افزود: یکی از روش‌های جمع‌آوری گزارش تخلفات، از طریق همکاری مردم و روش دیگر از طریق بازرسان حاضر در خود دستگاه‌های مختلف است. هر تخلفی گزارش شود، گزارش آن به مرکز منتقل می‌شود و از استان مربوطه به شهر وقوع تخلف مأموری ارسال می‌شود تا آن تخلف را بررسی کند و اگر آن فرد نتواند تخلف را اثبات کند، واحد نظارت استان زیر سؤال می‌رود و خود واحد نظارت استانی نیز تحت نظارت مرجع بالاتر قرار می‌گیرد.

قائم‌مقام وزارت نظارت چین همچنین گفت: امسال بیش از 150 نفر از مسئولان بخش‌ها را مورد بررسی قرار داده و تخلفات آنها را اثبات کردیم که در همین زمینه تخلف یکی از 9 نفر از افراد اصلی حزب را به اثبات رساندیم و قانون در مورد وی تصمیم خواهد گرفت.

جیان چائو ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون 8 بار از مرکز به واحدهای نظارتی استانی، مأمورانی را اعزام کردیم تا بر کار خود واحدهای نظارتی استانی، نظارت کنند.

وی اظهار داشت: وقتی تخلفی در چین گزارش می‌شود، چندین واحد نظارتی برای اثبات و رسیدگی به آن تخلف فعال می‌شوند و فعالیت هر بخش تحت نظارت نهاد بالادستی قرار می‌گیرد تا هیچ فرد خاطی نتواند از دست قانون فرار کند.

این مقام مسئول در دستگاه نظارتی کشور چین تصریح کرد: فساد مقوله‌ای است که به‌راحتی نمی‌توان آن را کنترل کرد و راه‌های فرار بسیاری دارد که با تبادل تجربیات بین کشورها می‌توان نسبت به کاهش آن اقدام کرد و در همین راستا بسیار تمایل داریم تا با کشورهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در امر مبارزه با فساد همکاری داشته باشیم.

حجت‌الاسلام سیدرسول محمودآبادی بازرس‌کل استان اصفهان و رئیس بازرسی منطقه 6 کشوری نیز در ابتدای این جلسه با اشاره به تأکید و اهمیت نظارت و بازرسی در دین مبین اسلام، اظهار داشت: حدود 103 آیه قرآن به نظارت و مشتقات آن مانند بازرسی اشاره‌کرده و در نامه 53 نهج‌البلاغه نیز امیرالمؤمنین (ع) دستوراتی را به مالک اشتر، استاندار خود در خصوص نحوه نظارت بر کارگزاران داده است.

بازرس‌کل استان اصفهان با بیان اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر در اسلام در اولویت قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: نظارت همگانی نیز در دین اسلام مورد توجه قرار دارد و تأکید شده است.

محمودآبادی در پایان اظهار داشت: بر اساس ساختار سازمان بازرسی، کشور به 6 منطقه تقسیم‌بندی شده و استان اصفهان به‌عنوان مرکز منطقه در نظر گرفته‌شده و استان‌های یزد، مرکزی، کرمان و چهارمحال بختیاری در این منطقه قرارگرفته‌اند.

همچنین قائم‌مقام وزیر نظارت جمهوری خلق چین در جریان سفر به اصفهان همچنین با رئیس‌کل دادگستری استان و استاندار اصفهان دیدار و گفت‌وگو کرد.


١٤:١٠ - شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ١٤٧٢    /    تعداد نمایش : ١٠١٧٥شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است