سرخط خبرها
  • تاریخ انتشار : 1400/09/02 - 13:10
  • تعداد بازدید خبر : 170
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

بازرس‌کل گیلان: افزایش حجم گزارشات واصله نشان از اعتماد عمومی و جدیت در مقابله با فساد است

نشست شورای قضایی با حضور رییس‌‌کل و معاونین دادگستری، دادستان مرکز استان و مدیران دستگاه‌های تابعه قوه‌قضاییه به میزبانی بازرسی‌کل گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بازرسی‌کل استان گیلان، سیف‌اله مسرور در این نشست گفت: تا سال قبل براساس سیاست‌های ابلاغی سازمان، برنامه‌های بازرسی موضوع محور و صرفاً به منظور کشف سوء‌جریان پیش‌بینی و ابلاغ می‌شد ولی براساس سیاست‌های جدید نگاه سابق تعدیل و بر مسئله محوری تاکید بیشتری شده و به منظور کشف واقعیت و انطباق حقایق موجود با اوضاع و احوال حاکم بر دستگاه‌ها متمرکز شدیم.

وی تصریح کرد: در مدل جدید بازرسی، به موضوع واکاوی و پایش دقیق و شناخت دلایل عدم دستیابی سازمان‌ها به اهداف و دست‌آوردها توجه ویژه‌ای شده است و ریشه‌یابی علمی و تخصصی عوامل ایجاد و تداوم این اوضاع در دستگاه‌ها و سازمان‌ها در دستور کار قرار دارد و توجه به این مهم، رسالت و تکالیف ما را در این مجموعه نظارتی که انتظارات زیادی از آن وجود دارد سنگین نموده و مجموعه بازرسی استان از همه ظرفیت‌های موجود داخلی و بعضاً خارج از مجموعه نیز بهره‌گیری می‌کند.

بازرس‌کل گیلان با اعلام این مطلب که بازرسی فوق‌العاده‌ای تحت عنوان طرح هدیه به دولت در سال جاری برای بازرسی استان‌ها تدوین و اجرا شده است افزود: در این بازرسی با توجه به تغییر دولت و براساس آسیب شناسی دقیق و رصد و پایش مهم‌ترین چالش‌ها و معضلات مهم استانی در قالب یک بسته تهیه و در اختیار نماینده عالی دولت قرار می‌گیرد.

این عضو شورای قضایی با اشاره به اجرای بازرسی‌های سرزده از ادارات و سازمان‌های سراسر استان گیلان در تابستان امسال خاطرنشان کرد: 960 نفر ساعت بازرسی از دستگاه‌های اجرایی استان از اقصی نقاط استان مورد بازرسی سرزده قرار گرفت و دستگاه‌ها به لحاظ نحوه خدمات‌رسانی و تکریم ارباب‌رجوع رصد شدند.

وی با تاکید بر ادامه بازرسی‌های سرزده گفت: حجم شکایات و اعلامات وارده به بازرسی استان به شدت رو به افزایش است. در سال 1399 تعداد شکایات و اعلامات وارده حدود 2570 مورد بوده و از ابتدای امسال تا پایان نیمه اول به 1550 فقره رسیده است که این حجم از گزارش و شکایت وارده گویای اعتماد عمومی به این نهاد نظارتی و از طرفی احساس مسئولیت مردم در مواجهه با تخلفات و سوء‌جریانات محسوب می‌شود و مضافاً اینکه مسئولیت من و همکارانم را در بازرسی استان با کارکنان و بازرسان شاغل و امکانات موجود چندین برابر می‌کند.

مسرور در ادامه به برخی از چالش‌های موجود در حوزه نظارت بر رفتارها و آسیب‌هایی که در مقوله شهرداری‌ها و خصوصاً دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد اشاره کرد و افزود: به جهت حساسیت این نظارت‌ها و متاسفانه اتفاقات ناخوشایندی که در برخی از این مجموعه‌ها حادث شده است ما را بر آن داشت که برای اولین بار در سطح بازرسی استان‌ها در کشور، گروه تخصصی مربوط به شهرداری‌ها و دستگاه‌های وابسته به وزارت کشور در بازرسی استان گیلان تاسیس و شروع به کار نماید تا به نحو مقتضی ضمن واکاوی دقیق گلوگاه‌های فساد به مقابله موثر و به موقع مبادرت کنیم.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین خلیلی رییس‌کل دادگستری گیلان ضمن تقدیر از زحمات مجموعه بازرسی استان در مقابله با فساد و سوءجریان و تاکید بر موضوع مسئله محوری که یکی از ابتکارات مثبت و ارزشمند این نهاد نظارتی تلقی می‌شود بر لزوم هماهنگی‌ها و همکاری متقابل همه دستگاه‌ها و سازمان‌های نظارتی و قضایی برای تحقق امر نظارت تاکید کرد.

فرزانه سادات سجادی
تهیه کننده:

فرزانه سادات سجادی