• تاریخ انتشار : 1400/09/03 - 12:42
  • تعداد بازدید خبر : 290
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

ارائه گزارش سازمان بازرسی کل کشور در قالب هدیه به دولت به وزیر راه و شهرسازی

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور با حضور در وزارت راه و شهرسازی، گزارشی در قالب هدیه‌ سازمان بازرسی پیرامون چالش‌ها و مشکلات کلان حوزه راه و شهرسازی به همراه راهکارهای پیشنهادی را تقدیم وزیر راه و شهرسازی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، دکتر غلامعباس ترکی در دیدار با مهندس رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، بر رعایت قوانین و مقررات جاری و لزوم توجه به حُسن جریان امور در آن وزارتخانه تأکید کرد.

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور در خصوص طرح اجرای قانون جهش تولید مسکن به عنوان مهمترین طرح اجرایی کشور در دولت سیزدهم، با طرح ابهامات و اشکالات کارشناسی احصاء شده از سوی سازمان بازرسی گفت: برخی موارد از قبیل «نحوه انتخاب اراضی مناسب برای توسعه» و «ضرورت حفظ اراضی مرغوب کشاورزی» و «لزوم رعایت کامل قوانین و مقررات در تغییر کاربری‌های عمومی» باید در این طرح توجه شود.

ترکی همچنین گفت: در اجرای قانون جهش تولید مسکن همچنین باید به «نحوه تامین منابع مالی با تاکید و توجه به آثار تورمی آن»، «نحوه اعمال نظارت عالیه بر ساخت و سازها و اجرای صحیح مقررات ملی ساختمان»، «اهتمام ویژه به الزامات قانونی از قبیل پیوست‌های‌ عدالت و زیست‌محیطی»، «پیش‌بینی خدمات روبنایی و زیربنایی»، «برنامه‌ریزی به منظور جلوگیری از رشد حاشیه‌نشینی و مهاجرت به شهرهای بزرگ و کلانشهرها» توجه داشت.

وی با تاکید بر «استفاده حداکثری از ظرفیت بافت‌های فرسوده و ارائه مشوق‌های لازم برای احیاء این بافت‌ها با هدف ایمن‌سازی و نوسازی بافت و تامین بخشی از نیازهای مسکن» خاطرنشان کرد: در تمامی مراحل اجرایی قانون جهش تولید مسکن، سازمان بازرسی کل کشور به منظور جلوگیری از انحراف از اهداف طرح نظارت خواهد داشت.

همچنین مقرر شد معاونت امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ‌گزارش‌های جامع و مرحله‌ای اجرای طرح را به بازرسی‌امور راه و شهرسازی سازمان بازرسی کل کشور ارائه دهد.

در ادامه این دیدار، ترکی به مهمترین چالش­‌ها و آسیب­‌های موجود در حوزه وزارت راه و شهرسازی از جمله «مسائل و مشکلات اراضی واقع در ارتفاعات 1800 متر تهران»، «مسائل و مشکلات مالی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)»، «مسائل ناشی از توقف پروژه‌های عمرانی و نیمه‌تمام»، «فرسودگی ناوگان و شبکه‌های حمل و نقل در حوزه‌های مختلف (جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی)»، «مسائل و مشکلات بازسازی مساکن شهری و روستایی آسیب دیده»، «توجه به حل مشکلات حاشیه‌نشینی»، «بافت‌های فرسوده»، «ماندگاری کالاهای اساسی در بنادر کشور»، «نظارت بر اجرای صحیح طرح‌­های توسعه شهری» و... اشاره کرد و راهکارهای کارشناسی پیشنهادی را ارائه داد.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون مسائل مطرح شده و مشکلات موجود در مجموعه وزارت راه و شهرسازی و راهکار برون‌رفت از این مسائل با استقبال از سیاست و راهبرد سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر انعکاس آسیب‌ها و چالش‌ها و ارائه راهکارهای پیشنهادی، بر همکاری کامل با سازمان بازرسی تأکید کرد.

وزیر راه گفت: در جهت حل مشکلات پیش‌رو، هر نوع همکاری به هنگام، ارائه اطلاعات و اسناد و مدارک را به کلیه مدیران وزارت راه ابلاغ و گوشزد می کنم.

قاسمی با اشاره به تاثیر همکاری وزارت راه و شهرسازی با سازمان بازرسی کل کشور در جهت برقراری حُسن جریان امور، بر تداوم برگزاری جلسات مشترک بین دو نهاد تاکید کرد.

در این جلسه سیداکبر حسینی‌مؤخر بازرس کل امور راه و شهرسازی و محمد قاسمی‌پور معاون بازرسی امور راه و شهرسازی نیز حضور داشتند.

 

فرزانه سادات سجادی
تهیه کننده:

فرزانه سادات سجادی