صفحه اصلی > اخبار > اخبار برگزیده 


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در مراسم بزرگداشت ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی:

آیت‌الله مرحوم هاشمی شاهرودی یکی از فقهای تأثیرگذار تاریخ تشیع و از شاگردان برجسته شهید آیت‌الله محمدباقر صدر بود

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین ابوترابی‌فرد در این مراسم که با حضور رئیس، معاونین و کارکنان سازمان برگزار شد، گفت: رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی که مجاهد، فقیه برجسته و کارگزار وفادار نظام بود را تسلیت عرض می‌کنم. همچنین نهم دیماه، روز بصیرت و اقدام ملت بزرگ ایران در پاسداری و حراست از نظام مقدس جمهوری اسلامی را گرامی می‌دارم و این روز تاریخ‌ساز را محضر همه عزیزان عرض تبریک داریم.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه « رسالت ائمه، تربیت فقها بوده است» خاطرنشان کرد: مدرسه ولایت‌فقیه و حکومت مبتنی بر ولایت‌فقیه ثمره مکتب امام صادق است. در جریان فتنه 88 همه این اصول پشت سر گذاشته شد. نظر فقیه عادل و صالح، فصل الخطاب قرار نگرفت. درصورتی‌که اساساً نباید کار به آنجا می‌رسید و باید نظر نهادهای قانونی فصل الخطاب می‌شد. چرا که حکومت‌داری یعنی این. متأسفانه در موضوع فتنه کار به جایی رسید که شخص شخیص رهبری انقلاب ورود پیداکرده و با بررسی جوانب، صریح و روشن نظر خود را که تنها راهکار هم بود و بدیلی نداشت را مطرح فرمود ولی به آن عمل نشد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تصریح کرد: اگر ولایت‌فقیه نبود، امروز در ایران چیزی به‌ عنوان جمهوری وجود نداشت چه برسد به اسلامی. امروز که کشور با این آرامش و امنیت جلو می‌رود، مرهون رهبری داهیانه مقام معظم رهبری است. چون این فقیه است که در دوران غیبت امام عصر(عج)، نقشه راه را تعریف و معارف را تبیین می‌کند تا مردم با حقایق ناب دین ارتباط برقرار کنند؛ لذا تشیع زنده است. چون این مکتب، شیخ انصاری دارد؛ چون در حوزه تفسیر، علامه طباطبایی دارد؛ چون در حوزه انواع معارف، مطهری‌ها دارد که هیچ دغدغه‌ای ندارند مگر آنکه با عقل، علم و دانش منابع دین را استنباط کرده و به مردم معرفی کنند.

وی آیت‌الله مرحوم شاهرودی را یکی از فقهای تأثیرگذار تاریخ تشیع دانست و گفت: شخصیتی مانند آیت‌الله هاشمی شاهرودی که عمرش را در راه تبیین و فهم دین، آن هم نزد شهید آیت‌الله محمدباقر صدر سپری کرده نمونه این فقها است. جالب اینکه یکی از اساتید بزرگوار حوزه علمیه قم اخیراً برای من تعریف کردند که آیت‌الله صدر در قله فقاهت، بعد از پیروزی انقلاب برای امام خمینی(ره) پیام داد و ضمن اذعان بر اینکه امام امروز ولی امر مسلمین هستند، کسب تکلیف می‌کنند که در عراق چکار کنند. این یعنی تعبد به دین. آن‌وقت شاگرد این فقیه عالی‌قدر، آیت‌الله شاهرودی می‌شود که جایگاه ولی‌فقیه را در جایگاهی که هست التزام دارد. به عبارتی این شاگرد، نتیجه آن معلم است. اما باید توجه داشت، آنچه این علما را فقیه کرده است فقط علم نیست، علم به‌اضافه عمل است.

وی افزود: جامعه باید توسط این فقها تربیت، مدیریت و هدایت شوند. امام این فقها را تربیت می‌کند تا برای هدایت جامعه نقش ایفا کنند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: آنچه مقام معظم رهبری را در این اریکه قدرت نگه‌داشته یک بیم و امید منحصربه‌فرد نسبت به خدا است؛ اتکال بر قدرت لایزال خدا و بیم از خدا است. این است که فقیه را قدرتمند می‌کند و امام می‌سازد.

همچنین حجت‌الاسلام ابوترابی فرد توصیه‌هایی به بازرسان سازمان داشت. او خطاب به بازرسان سازمان بازرسی گفت: بازرسان در انجام رسالت و مسئولیت خطیر خود با علم، دانش و با نگاه هر چه کارشناسی‌تر اقدام کنند.  فقها به این دلیل فقیه می‌شوند که همه توان خودشان را به کار می‌برند که حکم الله را استنباط کنند و اگر کم بگذارند مسئول هستند. شما (بازرسان) هم در کار خود مسئول هستید. باید صاحب نظران را دعوت کرده و از نظراتشان استفاده کنید تا به اجتهاد صحیح و تشخیص درست برسید و نزد خدای متعال حجت داشته باشید.

وی در پایان کار بازرسی را به‌مثابه «یک اجتهاد مبتنی بر سعی و تلاش برای رسیدن به‌حق» دانست و گفت: در مسیر بازرسی نباید به رفتار مدیران(مثبت و منفی) توجه شود. باید تلاش کنید رفتار مدیران در استنباط شما اثری نگذارد که البته این موضوع بسیار دشوار است.


١٧:٣٨ - دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٣٥٨٤    /    تعداد نمایش : ١٢٥٤هفته قوه قضائیه گرامی باد
گزارش تصویری
محتويات مرتبط
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است